Skład osobowy :: dr inż. Marzena Lech-Grega
Dział: | 2a. Laboratorium Metaloznawstwa i Analiz Chemicznych (M-1) |
Stanowisko: | |
e-mail: | mlechgrega@imn.skawina.pl |
Dr inż. Marzena Lech-Grega, prof. IMN - absolwentka wydziału Metalurgicznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ze specjalizacją mikroskopii elektronowej, od 1979 roku zatrudniona w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach Oddziale Metali Lekkich w Skawinie jako Kierownik Akredytowanego Laboratorium Metaloznawstwa i Analiz Chemicznych. Od początku swojej pracy zajmuje się zagadnieniami związanymi z inżynierią materiałową aluminium, stopów aluminium oraz magnezu i stopów magnezu. Szczególna uwagę dr inż. Marzeny Lech-Grega zajmują zagadnienia badawcze: - analizy faz międzymetalicznych w stopach aluminium i magnezu w stanie odlanym i po przeróbce plastycznej oraz ich wpływu na właściwości stopów - wpływu odkształcenia na zimno na zmiany struktury i tekstury aluminium i stopów aluminium - rekrystalizacji dynamicznej aluminium w procesie przeróbki plastycznej na gorąco - wydzielania w stopach aluminium utwardzanych wydzieleniowo z uwzględnieniem procesów zmęczeniowych - wytwarzania wzorców spektralnych ze stopów aluminium zawierających mikrododatki - odlewania stopów aluminium w aspekcie eliminacji pęknięć we wlewkach odlewanych systemem półciągłym - przygotowania ciekłego aluminium do odlewania –procesów rozdrabniania i rafinacji Jest jednym z nielicznych w kraju specjalistów zajmujących się problemami pomiaru naprężeń własnych w materiałach krystalicznych rentgenowską metodą „sin2” ( autor 15 prac badawczych i 17 publikacji). Dr inż. Marzena Lech-Grega jest autorem licznych prac naukowo-badawczych i ekspertyz w tym projektów badawczych własnych finansowanych przez KBN, projektów celowych i zamawianych, projektów strategicznych. W latach 2000 – 2010 była autorem lub współautorem ponad 120 prac naukowo-badawczych i współautorem 5 wdrożeń technologii w przemyśle metali nieżelaznych. W latach 2000 – 2010 opublikowała lub wygłosiła prawie 100 referatów, w części w języku angielskim na konferencjach międzynarodowych lub w renomowanych czasopismach. Jest również autorem 5 norm En-PN. Zainteresowania poza zawodowe skupiają sie na dalekich podróżach i fotografice, zamiłowaniu do uprawy kwiatów ogrodowych, turystyce górskiej i narciarstwie.
Kierownik projektów
- Nr POIG.02.02.00 -00-012/08-00 pt. „Doposażenie Infrastruktury Badawczej Małopolskiego Centrum Innowacyjnych Technologii i Materiałów”, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - lata 2007-2013, Priorytet 2. Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.2 Wsparcie tworzenia wspólnej infrastruktury badawczej jednostek naukowych
- Analiza faz międzymetalicznych w przemysłowych stopach aluminium Al-Mg-Si-Cu do przeróbki plastycznej
- POIG.01.01.02-00-015/09 Zaawansowane materiały i technologie ich wytwarzania, Priorytet 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1 Wsparcie badań naukowych dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.2 Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych, Obszar VII Utylizacja i recykling materiałów. Zadanie VII.4 Recykling złomu obiegowego odlewniczych stopów magnezu poprzez zastosowanie innowacyjnej metody endomodyfikacji.
- POIG.01.01.02-00-015/09 Zaawansowane materiały i technologie ich wytwarzania, Priorytet 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1 Wsparcie badań naukowych dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.2 Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych, Obszar III Nowe materiały ze stopów lekkich, Zadanie III.2 Nowe stopy aluminium z dodatkiem wanadu o dużej zdolności pochłaniania energii dla przemysłu motoryzacyjnego.
- Opracowanie magnetycznej metody oceny stanu naprężeń w materiałach konstrukcyjnych zwłaszcza anizotropowych
- Opracowanie zaawansowanej technologii wytwarzania blach cienkich do cięcia laserowego
- Network of Infrastructure for Metal-based Lightweight Materials
- Porecyklingowe elementy motoryzacyjne z przetworzonych metalicznych odpadów
wstecz