Inkubator Zaawansowanych Technologii Przeróbki Plastycznej Stopów Lekkich na bazie Al i Mg
W Instytucie Metali Nieżelaznych, Oddział Metali Lekkich w Skawinie funkcjonuje „Inkubator Zaawansowanych Technologii Przeróbki Plastycznej Stopów Lekkich na bazie Al i Mg”.
Celem ogólnym Inkubatora jest prowadzenie badań nad zaawansowanymi technologiami przeróbki plastycznej stopów Al i Mg skierowanymi na aplikacje w przedsiębiorstwach przetwórstwa aluminium i magnezu oraz w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym transporcie morskim, lotniczym i elektronice. Zakres tematyczny tej działalności obejmuje opracowania związane z technologią: przygotowania ciekłego metalu do odlewania, odlewania aluminium i jego stopów oraz stopów magnezu we wlewki do przeróbki plastycznej, procesów przeróbki plastycznej metali lekkich tj. wyciskania, walcowania, kucia, ciągarstwa i tłocznictwa, wytwarzania powłok ochronnych na wyrobach Al i Mg, przerobu i utylizacji odpadów, wytwarzania nowych materiałów na bazie metali lekkich. Laboratorium Metaloznawstwa i Analiz chemicznych zapewnia pełną charakteryzację materiałów, półwyrobów i wyrobów na każdym etapie ich wytwarzania pod względem struktury, właściwości mechanicznych, elektrycznych i innych.
Baza materialna i kadrowa Inkubatora umożliwia prowadzenie kompleksowych badań nad zaawansowanymi technologiami i materiałami w obszarze stopów lekkich na bazie Al i Mg. Unikalne i pilotowe instalacje doświadczalne Inkubatora oraz kadra naukowa służą prowadzeniu wspólnych przedsięwzięć badawczych JBR-ów, placówek PAN i uczelni oraz zagranicznych partnerów badawczych.
Działalność jak i rozbudowa Inkubatora została wsparta finansowo w ramach projektu pt. „Inkubator Zaawansowanych Technologii Przeróbki Plastycznej Stopów Lekkich na bazie Al i Mg” Nr POIG.02.01.00-12-062/09 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, lata 2007-2013, Priorytet 2 Infrastruktura sfery B+R, Działanie 2.1 Rozwój ośrodków o wysokim potencjale badawczym.
W ramach projektu przewidziano budowę pilotowej, doświadczalnej instalacji odlewu w systemie półciągłym wlewków ze stopów magnezu wraz z węzłem topielnym i urządzeniami pomocniczymi, rozbudowę i modernizację hal technologicznych oraz laboratoriów z ich wyposażeniem aparaturowym.