Innowacyjne profile aluminiowe o jednolitych własnościach użytkowych, wytwarzane z wykorzystaniem autonomicznego systemu ciągłej regulacji i optymalizacji procesu wyciskania.
Grupa projektowa: | Projekty Programu Operacyjnego "Inteligentny Rozwój 2014-2020" |
Termin realizacji: | stycznia 2021 - sierpnia 2023 |
Kierownik projektu/zadania: | dr inż. Bartłomiej Płonka |
Pracownicy: |
mgr inż. Krzysztof Remsak |
Innowacyjne profile aluminiowe o jednolitych własnościach użytkowych, wytwarzane z wykorzystaniem autonomicznego systemu ciągłej regulacji i optymalizacji procesu wyciskania.
Akronim: EXTRAL
Rodzaj projektu:
Program Operacyjny "Inteligentny Rozwój 2014-2020" I Oś Priorytetowa PO IR: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działanie 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałanie 1.1.1:Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (tzw. „szybka ścieżka”)
Numer umowy: POIR.01.01.01-00-0238/20
Kierownik projektu Łukasiewicz-IMN: dr inż. Bartłomiej Płonka
Kierownik B+R : dr inż. Andrzej Kochański (Politechnika Warszawska)
Daty realizacji: 01.01.2021-31.08.2023
Całkowity koszt dla projektu: 63 679 006.25 zł
w tym wysokość dofinansowania z UE: 26 232 886.25 zł
Opis projektu:
Projekt dotyczy uzyskania innowacyjnych profili ze stopów aluminium serii 6xxx do zastosowań wymagających wysokich, stabilnych własności w różnych gałęziach przemysłu dzięki opracowaniu i przygotowaniu do wdrożenia zaawansowanej technologii procesu wyciskania. Zaplanowane w projekcie prace badawcze będą obejmować: budowę baz danych na podstawie obecnie dostępnych technologii i wyrobów wytwarzanych w firmie EXTRAL Sp. z o.o. oraz badań w skali półprzemysłowej realizowanych w Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, analizy jakości, istotności i przydatności tych danych oraz opracowanie z ich wykorzystaniem, przez Politechnikę Warszawską, modeli matematycznych oraz algorytmów do implementacji w Autonomicznym Systemie sterującym procesem wytwarzania. Zakres prac będzie dotyczył technologii nagrzewania wlewków, wyciskania, chłodzenia i prostowania. Całość prac związanych z opracowaniem systemu będzie wdrażać ideę Przemysłu 4.0. Będzie to: autonomiczne sterowanie procesem, kontrola i monitorowanie parametrów procesowych, wnioskowanie on-line na podstawie uzyskanych danych, ciągła nastawa parametrów dla poszczególnych rodzajów stopów aluminium, oraz pełna identyfikacja procesu i produktu na każdym etapie. Rezultatem projektu będą profile o jednolitych własnościach użytkowych wyciskane na linii wyposażonej w Autonomiczny System Wytwarzania Innowacyjnych Profili Aluminiowych (WIPA), zgodnym z ideą Przemysłu 4.0. Projekt wpisuje się w cel tematyczny programu POIR w zakresie wzmacniania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.
Projekt realizowany przez Konsorcjum w składzie:
EXTRAL Sp. z o.o. - Lider
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych
Politechnika Warszawska
wstecz