POIG.01.01.02-00-015/09 Zaawansowane materiały i technologie ich wytwarzania, Priorytet 1 Badania i rozwój nowoczesnych technologii, Działanie 1.1 Wsparcie badań naukowych dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 1.1.2 Strategiczne programy badań naukowych i prac rozwojowych, Obszar VII Utylizacja i recykling materiałów. Zadanie VII.4 Recykling złomu obiegowego odlewniczych stopów magnezu poprzez zastosowanie innowacyjnej metody endomodyfikacji.

Grupa projektowa: Projekty Programu Operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka 2007-2013”
Termin realizacji: stycznia 2010 - stycznia 2013
Kierownik projektu/zadania: dr inż. Marzena Lech-Grega
Pracownicy:

Recykling stopów magnezu jest zagadnieniem trudnym z uwagi na bardzo dużą reaktywność i skłonność do zapalania się stopów już poniżej temperatury topnienia. Ekonomiczność procesów technologicznych odlewania, wymaga, aby złom obiegowy był przetapiany w warunkach odlewni.  W wyniku realizacji projektu opracowano technologię przetopu złomu obiegowego z wykorzystaniem efektu endomodyfikacji – poprzez zarodki znajdujące się w złomie.  Badania obejmowały dwa najczęściej stosowane gatunki stopów magnezu: AZ91 (MgAl9Zn1) i AM50 (MgAl5). Wykonano serię eksperymentalnych wytopów z różną zawartością złomu obiegowego we wsadzie dwoma technologiami odlewniczymi – odlewaniem grawitacyjnym (kokilowym) i pod wysokim ciśnieniem. Przeprowadzono identyfikację wtrąceń niemetalicznych w złomie obiegowym, w tym związków zawierających węgiel, jako głównego pierwiastka decydującego o efekcie modyfikacji. Na podstawie badań ilości i wielkości ziarn, oraz właściwości mechanicznych odlewów w zależności od ilości złomu obiegowego oraz statystycznej analizy wyników, określono jego optymalną ilość we wsadzie na jakość odlewów kokilowych i ciśnieniowych. Opracowano także instrukcję technologiczną skutecznej metody wykorzystania złomu obiegowego bez pogorszania jakości odlewów z jednoczesnym wzrostem ekonomiczności produkcji. Wyniki projektu mogą mieć pozytywny wpływ na wzrost konkurencyjności polskich odlewni na rynku producentów komponentów ze stopów magnezu.


wstecz

Oddział Metali Lekkich w Skawinie jest samodzielną placówką naukowo-badawczą będącą częścią holdingu Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Instytut w Skawinie od ponad 50 lat zajmuje się tematyką badawczą związaną z przetwórstwem aluminium i stopów aluminium.

czytaj więcej

Nasz Instytut uczestniczy w programach badawczych wspieranych przez Unię Europejską :

Innowacyjna Gospodarka: MCITIM, Inkubator

Programy europejskie: CentrAL, AluTrans

Posiadamy również certyfikaty PCA - Certyfikat akredytacji  laboratorium badawczego i Det Norske Veritas, Certyfikat Systemu Zarządania

czytaj więcej

Sieć Badawcza Łukasiewicz - Instytut Metali Nieżelaznych
Oddział w Skawinie
ul. Piłsudskiego 19
32-050 SKAWINA

tel.: (4812) 276-40-88 (centrala)
fax: (4812) 276-47-76
e-mail: oml@imn.lukasiewicz.gov.pl


GPS: 49°58'10.703"N, 19°48'1.583"E

 

czytaj więcej

Ta strona korzysta z plików cookies.

Akceptuję Jeśli nie akceptujesz...